Moduł tworzenie treści

Każdego dnia miliardy osób na całym świecie korzystają z technologii cyfrowych, sukcesywnie rezygnując z bardziej tradycyjnych form tworzenia treści. Nowatorskie i przełomowe niegdyś wynalazki, takie jak druk analogowy, klisza fotograficzna czy kaseta magnetofonowa, dziś używane są głównie przez koneserów i hobbistów. Treści cyfrowe stają się elementem codziennej pracy z komputerem i trudno sobie wyobrazić, aby ten trend miał się w najbliższym czasie odwrócić.

Jednym z najczęściej używanych rodzajów oprogramowania komputerowego jest pakiet biurowy, czyli zestaw narządzi służących do pracy z dokumentami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi i prezentacjami multimedialnymi. Obecnie umiejętność tworzenia i edytowania tego typu treści stanowi podstawę dla każdego użytkownika komputera. Duże znaczenie ma także zdolność integracji różnego typu danych i informacji cyfrowych, w tym głównie obiektów graficznych, treści wideo i muzyki. Przetwarzając treści cyfrowe możemy użyć zarówno innych, przygotowanych wcześniej dokumentów, jak i wyszukać je w zasobach Internetu. Kluczową kwestią w możliwości skorzystaniu z gotowych treści jest problematyka praw autorskich i licencji, na których są one udostępniane. Zawsze bowiem powinniśmy w odpowiedni sposób uszanować pracę innych osób i nie łamać zasad, które określili. Warto także pamiętać, że przy tworzeniu treści cyfrowych możemy skorzystać z różnego typu instrukcji wydawanych programom, które mogą usprawnić nasze działania.

Zagadnienia:

3.1.1    Pakiet biurowy

3.1.2    Dokumenty tekstowe

3.1.2    Arkusze kalkulacyjne

3.1.3    Zdjęcia i pliki wideo

3.1.4    Pliki muzyczne

3.2.1    Wykorzystanie zewnętrznych treści

3.2.3    Zdjęcia oraz pliki audio i wideo

3.3.1    Ochrona prawa autorskiego

3.3.2    Zastosowanie licencji

3.4.1    Dostosowywanie systemu Windows 10

3.4.2   Automatyzacja pracy z pakietem MS Office

3.4.3   Interentowe systemy zarządzania treścią

Poziomy zaawansowania:

 • Tworzenie i edycja podstawowych treści cyfrowych w formie tekstu, tabel, obrazu, filmów oraz dźwięku. Dopasowanie odpowiedniego oprogramowania do wybranego rodzaju treści.
 • Wprowadzanie podstawowych zmian w treściach utworzonych przez użytkownika oraz inne osoby. Wykorzystanie prostych operacji integrowania treści cyfrowych.
 • Świadomość istnienia praw autorskich oraz licencji – korzystanie z treści i oprogramowania zgodnie z postanowieniami autora.
 • Modyfikowanie ustawień systemowych i programowych w celu usprawnienia procesu tworzenia treści cyfrowych.
 • Rozszerzona edycja treści cyfrowych w różnych formatach oraz użycie większej ilości funkcji oferowanych przez oprogramowanie. Wykorzystanie wielu formatów plików.
 • Umiejętność rozbudowania treści cyfrowych o dodatkowe zasoby, zarówno te dostępne
  w ramach danego programu, jak i zewnętrzne.
 • Rozróżnienie stosowanych powszechnie licencji dotyczących treści i oprogramowania komputerowego wraz z zachowaniem zasad wykorzystania zasobów innego autora.
 • Tworzenie prostych instrukcji dla systemu operacyjnego oraz programów komputerowych
  w celu zautomatyzowania pracy w środowisku cyfrowym.
 • Zaawansowana praca z oprogramowaniem biurowym – wykorzystanie zasobów stworzonych w danym programie w celu tworzenia treści w innej aplikacji. Budowanie relacji między poszczególnymi programami.
 • Łączenie wielu elementów w jedną całość wraz z ich odpowiednim przygotowaniem. Dopasowanie treści do potrzeb użytkownika i oprogramowania.
 • Dopasowanie źródeł informacji ze względu na rodzaj ich dostępności oraz wykorzystanie ich
  z pełną odpowiedzialnością związaną z prawami autorskimi.
 • Ingerowanie w aplikacje i usługi cyfrowe oraz budowanie własnych poleceń związanych
  z ich działaniem.

Szybka nawigacja:

pl_PLPolish
en_GBEnglish pl_PLPolish
Skip to content